Reprezentantii municipalitatii, alaturi de copiii giurgiuveni la deschiderea noului an scolar

Reprezentanţii Primăriei şi consilierii locali ai municipiului au fost prezenţi astăzi, 15 septembrie, alături de preşcolarii şi elevii giurgiuveni la festivitatea de deschidere a noului an şcolar 2014-2015.
Primarul Nicolae Barbu a fost prezent la trei unităţi de învăţământ unde municipalitatea a făcut investiţii importante: Grădiniţa cu program prelungit „Scufiţa Roşie”, Şcoala Gimnazială nr. 3 şi Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”.

La Grădiniţa „Scufiţa Roşie” edilul le-a urat prichindeilor şi cadrelor didactice mult succes în noul an şi le-a mărturisit că vine de fiecare dată cu drag aici, întrucât este locul unde şi copiii lui au învăţat şi, prin urmare, îi trezeşte multe amintiri frumoase. Grădiniţa a beneficiat de lucrări de renovare şi reparaţii generale în valoare de 150.000 lei, sprijin pentru care pentru care părinţii şi reprezentanţii conducerii au adresat mulţumiri primarului. Edilul a ţinut să precizeze că meritul i se cuvine întregii administraţii locale, inclusiv Consiliului Local, şi a asigurat că investiţiile la „Scufiţa Roşie”, dar şi la alte grădiniţe vor continua cu amenajarea curţilor, unde vor fi construite locuri de joacă moderne, prevăzute cu covor de protecţie din tartan.

Edilul a mers apoi la Şcoala Gimnazială nr. 3, unde a fost prezent şi inspectorul general al ISJ Giurgiu, consilierul local Gigi Oprişan. Investiţiile realizate la această şcoală pentru renovare şi reparaţii generale s-au ridicat la suma de 260.000 lei. Şi aici, primarul Nicolae Barbu le-a urat copiilor rezultate şcolare cât mai bune şi succes în proiectele extraşcolare.

La Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”, primarul Nicolae Barbu alături de viceprimarul Alexandru Vladu, le-a transmis elevilor succes în noul an şcolar, le-a vorbit despre acest mare eveniment de consolidare a colegiului, după şapte ani, şi şi-a cerut scuze faţă de elevii şi profesorii care au trebuit să înveţe, respectiv să predea în condiţiile din seminar.

Ultima modificare: 15.09.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Fotbalistii Astra Giurgiu isi vor prezenta rezultatele in fata liceenilor de la Maiorescu